Hipokratın da Çok Umurunda - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

26 Haziran 2014 Perşembe

Hipokratın da Çok Umurunda

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde yemin töreni saçmalığı yaşanmış. 

Saçma diyorum çünkü hipokrat yemini ederken yemin metni değiştirilmiş, değiştiren kişi de üniversitenin dekanı olan Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu.

Dekan, hipokrat yemininden “Din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime” cümlesini çıkarmış onun yerine.

“Allah’ın huzurunda yemin ederim” cümlesini kullanmış. Yeminin girişinde de bir değişiklik var. 

Ve bunu öğrencilerine toplu olarak da bağıra çağıra söyletmiş. 

Şimdi hipokrat yaşasaydı bu hareket  hipokratın çok umurunda olurdu değil mi? Çocuklar bile gülmez bu harekete, 

Hele hele Allah’ın başka işi gücü yok vay be benim dekanım ne güzel yemin etti diye onu cennete alacak diye mi düşünüyor bu dekanımız. 

Ne günlere kaldık demeyeceğim, geleceğimiz noktanın zirvesine ulaştık gibi geliyor.  Yazıyı uzattıkça da ben saçmalayacağım en iyisi burada noktalamak. 

Hipokrat yeminin günümüz de ki metni ise söyle.

« Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhinde kullanmayacağıma, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlük ve onurla yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim. »

Not : Yemin törenini izlemek için, http://www.odatv.com/vid_video.php?id=8D2A6 adresini tıklayabilirsiniz.

Sayfalar