Şevval... - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

15 Eylül 2011 Perşembe

Şevval...

Esselamu aleykum..

Ramazan-ı Şerif'ten sonra Şevval ayında tutulması gereken 6 nafile oruçtan haberi olmayan yoktur sanırım. Var ise de söylüyorum, Ramazan oruçlarından sonra tutmamız gereken, yani tutulmasında büyük nimetler bulunan 6 günlük nafile Şevval orucu var, bugün 17 Şevval... Yani tutmak isteyenlerin 13 günlük bir zamanı var, oruçlar ister ara verilerek ister arka arkaya tutulabilir.

"Ramazandan sonra Şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur."
(Taberani)

"Ramazan orucu ile Şevvalde de altın gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır."
(İbni Mace)

"Ramazan ayı orucu on aya, Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur." 
(İbni Huzeyme)

Ve şöyle bir haber daha; Enes bin Malik (r.a.)'dan rivayet olunan hadisi şerifte,

Peygamber Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurdular :

-"Kim Şevval ayında ister gece ister gündüz olsun sekiz rekat namaz kılarsa,Her rekatta 1 Fatiha 15 İhlası şerif okuyup. Namazdan sonra 70 Salevatı Şerife, 70 Tesbih duası(SübhanAllahi velhamdulillahi vela ilahe illAllahu vAllahu ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyilaziim ) okursa, 
Beni hak Peygamber olarak gönderen Hz.Allaha yemin ederim ki; Herhangi bir kul bu namazı tarif ettiğim gibi kılarsa muhakkak Allahü Teala(c.c) o kimsenin kalbine ilim ve hikmet pınarları akıtır.O hikmetlerle dilini konuşturur,O kişiye dünyanın derdini gösterdiğinde devasını da gösterir.
Yine beni hak Peygamber olarak gönderen Allaha yemin olsun ki; Kim bu namazı vasf ettiğim gibi kılarsa, bu kılmış olduğu namazın en son secdesinden başını kaldırmadan mağfiret olur.
O kişi, o yıl içerisinde vefat ederse, affa uğramış ve şehid olarak ölür.Eğer o kişi bu namazı seferde kılarsa varacağı yere kolaylıkla varır. Oradaki maksadına erer.Eğer o kişi borçlu ise , Allahu Teala(c.c) onun borcunu eda ettirir.Eğer o kişi ihtiyaç sahibi ise Allahu Teala(c.c) onun ihtiyacını giderir. 
Yine beni hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin olsun ki; Herhangi bir kimse bu namazı kılarsa, Allahu Teala bu namaz içinde okuduğu ayetteki her bir harf karşılığında ona Cennette mahrefe verir."
 
Ashab sorar ; "Mahrefe nedir ? Ya RasulAllah!"

Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurdular ;
"Mahrefe Cennette Bağlık,bahçelik, bostanlık, hurmalıktır ki; Bir atlı her bir ağacın gölgesinde 100 sene at koştursa yine de nihayete ulaşamaz.(Başladığı noktaya varamaz)"


 
Kaynak: Gunyetuttalibin arapça aslı:Cilt 2/Sayfa 249

Sayfalar