Yazmam gerekiyor diye düşünerekten... - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

1 Ağustos 2011 Pazartesi

Yazmam gerekiyor diye düşünerekten...

Esselamu aleykum ve rahmetullah...
Dostlar, kardeşler Ramazan-ı Şerif cümlemiz için mübarek olsun. Rahmet, bereket, muhabbet ve ihlasın sağanak sağanak yağdığı hayırla geçireceğimiz bir Ramazan duasıyla başlıyorum. 

Herkesin keyfi yerindedir inşâAllah, sıcakmış, gün uzunmuş, susuzlukmuş, hiiç biri bize dokunmaz Allah'ın izniyle :) 33 yılda bir geliyormuş bu Ramazan'ın en uzun günlere denk gelmesi, bu yılda öyle, ama sevabı da en çok olan oruçlarımız bu ay içinde olur kim bilir?.. Melekler orucun sevabını bilmezlermiş, amel defterimize yalnızca "kulun bir günlük oruç tuttu" diye yazarlar, sevabı da Rabbim kendisi takdir edermiş. İnşâAllah en güzel oruçlarımızla geçiririz bu Ramazan'ı.. 

Tabi, orucu yalnız bırakmamalı bu Ramazan da, değil mi?.. Ramazan oruç ayı olduğu kadar Kur'an ayı da aynı zamanda, içinde barındırdığı Kadir Gecesi nedeniyle.. Bu yüzden oruca verdiğimiz değeri Kur'an-ı Kerim'den de esirgemeyelim.. Hatimlerle, hayırlarla, güzel namazlarımızla, uzun zamandır aramadığımız, küs olduğumuz dost ve akrabalarımızı arayarak, bol bol iftar vererek ve davetlere icabet ederek ve tabi işlediğimiz hayırsız işleri de terketme yoluna girmekte büyük yarar vardır inşâAllah... Herkes kendi eksiğini daha iyi bilir.. :)

Aslında Ramazan dolayısıyla keyfim çok yerinde, insanın içini tarif edilemez bir huzur, dinginlik ve Rabbimizin rızası için yapma yoluna girdiğimiz işler nedeniyle feraha ulaşmış, şeytanın zincire vuruluş nedeniyle daha masum.. İyiyim yani.

Bir yandan da, acziyetimin çok farkına varıyorum bu günlerde.. Çok çaba sarfediyoruz isteklerimiz için, bazen öyle çaba sarfediyoruz ki, gerçekleşmemesi için hiçbir neden olmadığını ve muhakkak gerçekleşeceğini umuyoruz... Cüz-i irademizi aşarak Külli iradenin varlığını unutuyoruz hafazanAllah...Ve gerçekleşmediğinde de öyle yıkılıyoruz ki, her şeyi yapmış olmamıza rağmen neden gerçekleşmediğine bir türlü inanamıyoruz, isyan ediyoruz, eksik arıyoruz... Her şeyin bizim istememizle bir yere kadar olacağını ve o yerden sonra ancak Rabbin dilemesiyle gerçekleşeceğini unutuyoruz... Mesela hayır için girdiğimiz bir yolda, niyetimiz her ne kadar güzel olursa olsun sonunun nereye varacağını bilmiyoruz, hayır için çıktığımız yolların sonu da şerli bitebiliyor bazen.. İnsan o noktada çaresizliğini bir kez daha keşfediyor... Diyorsun "Rabbim ben senin rızan için çıkmıştım bu yola ama olmadı, beceremedim, bir yerlerde yanlış yapmış olmalıyım..." Diyeceğim şu ki, biz niyetlerimizi hep güzel tutalım da sonunda gelecek olan şerse eğer, Rabbim ona da dayanma gücü verecektir.. 

Hayırlı ramazanlar, dua ve muhabbetle...

Sayfalar