Örtü... #2 - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

21 Temmuz 2011 Perşembe

Örtü... #2

Örtünmek, kapanmak... 
Bence bu kelimelerin dinen anlamı, (kadınlar için bahsedeceğim) süse çok düşkün olarak yaratılmamıza ve bunu çok sevmemize rağmen Allah için bunlardan yüz çevirmemizdir.

Öyleyse yüz çevirdiğimiz şeyi türlü kılıflar bularak, nefsimizin oyunlarına kanarak bir şekilde ortaya koymak ne kadar doğru? Özellikle şimdilerde ortaya çıkan "tesettür modası" adı altında ortaya çıkan şeyleri çok yanlış ve olması gerekenden uzaklaşmış olarak görüyorum.

Örtü dikkat çekici olmamalı, olabildiğince sade olmalı bana göre.. Kadının her hali zaten cezbedici olduğundan bunu olabildiğince sade bir kıyafetle gizleme gayreti içinde olmamız gerekirken, tam aksi daracık ve oldukça süslü pardösülerin içine girerek, rengarenk eşarpları tarifinden uygunsuz şekilde örterek, yüzümüzü makyaj vasıtasıyla iyice dikkat çekici hale getirerek, kullandığımız türlü takılarla ve giydiğimiz topuklu ayakkabılarla ne kadar başarabiliyoruz?

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp, örtünmeyi düşünen kardeşlerimiz yada örtülü olan ancak ne şekilde örtünmesi gerektiğini tam da bilmediğini düşünen kardeşlerimiz lütfen önce tesettür giyimi satan mağazalar yerine kitaplara ve Kur'an'a koşun, bilmek isteyen için her şey apaçık ortadadır... Rabbin emrini kulun maskarası etmeyelim!...

Kişi önce örtünün amacını iyice bir kavramalı; bunu ne için, kim için yaptığını idrak etmeli, sonra da buna uygun şekilde örtünmelidir... Bu şekilde davranarak hem örtüye ve hakkını veren kardeşlerimize laf gelmemiş olur, hemde dini vazifemizi hakkıyla yerine getirmiş oluruz inşâAllah... Bu konu beni çok üzüyor, daha önce şurada da bahsetmiştim örtünmenin şekil ve esaslarından... 

İstifademize inşâAllah...

Sayfalar