Bayramınız Kutlu Olsun! Demekle Oluyorsa... - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

12 Kasım 2010 Cuma

Bayramınız Kutlu Olsun! Demekle Oluyorsa...

  10 günlük tatil bu akşamdan itibaren başlamıştır benim için...
Amacım bayram kutlaması konulu bir yazı yazmaktı ama ''kutlamak'' sanki bir başarılmış bir şeylerin ardından hakedilir bir şeymiş gibi geldi ve düşünceye daldım..İçten bir ''Bayramınız kutlu olsun ''diyemedim..Yok korkmayın yazımın sonunda yine de kutlayıp kapatırım yazımı..Ne de olsa müslüman karamsar olmamalı değil mi?

  Çocukken bayramlar çok özeldi şimdi de özel ama bayram gelmeden  önce insanın aklına bin bir türlü şey geliyor ve kutlama kelimesini kullanamıyor...

  Son yıllarda sürekli aklıma takılıp duruyor..Dini bayramları ne hakla kutluyoruz ! Yanlış anlamayın amacım bayramı hafife almak değil asla olamaz öyle bir şey..Dini bayramlar müslüman alemin bayramları değil mi? Öyle tabiki..Peki dünya da ne kadar müslüman var kutlama yapacak kadar dinini anlayıp/yaşayan..Peki diyelim ki 1.5 milyar var (!) ne de olsa istatistikler öyle diyor..Peki  müslüman müslümanın kardeşi değil mi ? Tabiki de öyle..Peki ,bir insan kardeşi sıkıntıdayken,kardeşi zulüm altındayken, kardeşi açken, kardeşine tecavüz ediliyorken,kardeşi yoksullukla mücadele ediyorken ..v.b nasıl kutlama yapabilir?

  Hani tüm islam alemini bir insan olarak düşünürsek elimiz kanıyorken tüm vücut acı çekerdi! Hani bir yerimiz kanarken tüm hücreler yarayı tedavi için birlik içinde yardımcı olurdu! Hani komşusu açken tok uyuyan bizden değildi!

  Bilemiyorum birileri belki de benim abarttığımı düşünebilir ama ben kutlu bayram geçiremiyorum..Bazıları için gündelik ana haber konusu olan yerlerde müslüman kardeşlerim çaresizlik içinde kardeşlerinden yardım beklerken ben bayram kutlayamıyorum..Belki de şimdiye kadar (ki belki de bundan sonraki) yapmadığım/yapamadığım görevlerimin ezikliğidir bu durum...

  Fert olarak ne yapabilir mi dediniz ? Durun ben buna kendi adıma cevap vereyim..Evimdeki eşyaları,giymediğim eşyalarımı,boşa harcağıdığım tüm paraları hesabını çıkarsam, bu bile bana tokat yerine geçer...!! Gece kalkım bir zahmet dua etmemelerimin de hesabını çıkarsam bu da utanç balyozu olarak yeter..!!

  Dine menfaat karıştı ,dine para karıştı ve halimiz ortada..Tutunabileceğimiz dalımız var mı? Evet diyemiyorum..1.5 milyar müslümanın(!) yaşadığı dünyamızda kimsenin kimseye güveni kalamdıysa,hala birileri zulüm altındaysa, hala sıcak koltuğumuzda hiç vicdan azabı çekmeden dizi filmler izliyorsak koca kafamızı iki elimizin arasına alıp uzuuun uzuuun düşünmeliyiz!!

  Benim üzülmem düşmanın yaptıklarından çok  müslümanların yapmadıklarından!! Şeytan işini yapıyor müslümanım diyenler gamsızca olanları izliyor..Radyo da program sunan görevlilerden biri (Rabbim kendisinden razı olsun ) ''Müslüman etken olmalı edilgen değil..''demişti.Biz başkalarının emrinde gezenlerden, paraya kul olmuşlardan olmamalıydık..Biz ümmet olma bilincimizi yüreklerimize sindirmiş o uğurda yaşayan insanlar olmalıydık !!

 Bayramlar akrabalarımı görebildiğim değerli zaman dilimleri...1.5 milyar kardeş birlik olabilseydi tüm bayramları mutlu huzurlu geçirirdik..Bayramlarda bayram gibi kutlanırdı..!! Rabbim o günleri görmeyi nasip etsin , ümitsiz olmamak lazım..

  Hayırlı bayramlar...Bereketli, bol tefekkürlü ,hayırlı sohbetli bayram olsun hepimiz için...
Sayfalar