REGAİP KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

2 Haziran 2011 Perşembe

REGAİP KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN


REGAİP KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Gül bahçesine girenler gül olamasalar da güllerin kokusu üzerlerine sinerde gül gibi kokarlar. Kâinatın en güzel gülünün hayat anlayışını benimseyip, örnek hayatını yaşamaya özen göstererek onun hayat bahçesine girip, gül kokusundan nasiplenmemiz temennisiyle tüm İslam âleminin Regaip kandilini kutlayarak söze başlamak istiyorum. Regaip kandilimiz mübarek ve hayırlara vesile olsun.

Kalpler vardır sevgiyi ve hoşgörüyü paylaşmak için, insanlar vardır dostluğu ve kardeşliği yaşamak için, kandiller vardır en güzel şekilde yaşayarak kutlamak ve yüce Rabbimizden af dilemek için. O halde bu güzide kalplerden, güzel hasletlerle donanmış insanlardan, kandilleri de en güzel şekilde idrak eden kullardan olmayı rabbim cümlemize nasip eylesin.

Sözün burasında regaip kandili ve anlamı hakkında bir şeyler ifade etmeye çalışalım. Rabbimin biz kullarına inayetinin çokluğu, ihsan ve kereminin bolluğunun yanında pek çok günahkârın günahlarını bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaip Gecesi adı verilmiştir. Regaip kelime olarak; isteme, dileme, arzu etme ve meyletmenin anlamının yanında, çok sevilen, sayılan, fazilet ve bereket demektir.

Regaip Kandili; Hicri takvimin Recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen kandil gecesidir. Kökü "arzulamak, meyletmek" anlamlarına gelen regaip kelimesi Kuran-ı Kerim de geçmez. İslam kültüründe diğer kandiller gibi önemli bir yeri olan Regaip kandilinde peygamberimiz Hz Muhammed'in iki rekât namaz kıldığına ilişkin çeşitli rivayetler vardır. Her sene Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecesidir.

Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Hz Âmine validemizin peygamberimize hamile olduğunun farkına bu gece de varmış olmasıdır.

Bir diğeri; Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua edip, namaz kılıp, oruç tutup, iyiliklerin her çeşidini yaparak, sadaka vermeye özen göstermesidir. Efendimiz Recep ayının ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekât namaz kıldığı kabul edilir.

Regaip gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibadetlerle geçirmek, genel olarak âlimler arasında kabul görmüştür.

Regaip Gecesi gibi kandil gecelerinin ilki olma özelliği taşıyan kıymetli bir dua ve af gecesi, müminlerin haftalık bayramı Cuma gecesiyle bir araya gelince, bu gece daha da bir kıymetli oluyor. Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla’ya sunulduğu ve O’nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.

Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Recep ayının ilk Cuma gecesine isabet eden Regaip Gecesi de bu müstesna zamanlardan biridir. Cuma geceleri böyle kıymetli vakitlerden biridir.

Ayrıca; Regaip Gecesi, üç aylar içinde kendisinden sonra gelecek olan Miraç, Berat ve Kadir Gecesinin de bir müjdecisidir. Onun için bu müjdeciye kulak verip bu geceyi ve üç ayları iyi değerlendirilmelidir. Peygamber Efendimiz (sav) buyuruydular ki: "Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur: Recep ayının ilk gecesi, Şaban yarısı (15.gecesi)gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi."

Regaip Kandilinde biz Müslümanlar ne yapmalıyız?

Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur. Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Bu gece, kaza namazı olanların hiç değilse bir günlük kaza namazı kılması, yerinde ve isabetli olacaktır. Kur'an-ı Kerim okunmalıdır.

Bu gecenin daha güzel değerlendirilebilmiş olmamız için, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmamız gerekmektedir. Bu, Regaip gecesinin ihyâsıdır. Bu bütün günün ihyâsıdır... Yani yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı demektir. İnsan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevap kazanır.

Bir başka ihyâ şekli ise zikirdir... Zikir ederken; "Lâ ilâe illallah", "Allâhümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" gibi mübarek sözleri söyleyebiliriz. Bu kelimeler ve cümleciklerle zikir yapılabilir. Bunları zikretmenin sevabı çoktur…

Sözü fazla uzatmadan temennilerimizi dile getirerek bitirelim; İdrak ettiğimiz bu mübarek Regaip Kandili vesilesi ile ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. Sevgi, hoşgörü, merhamet ve kardeşlik gibi güzel olan ahlaki hasletlerimize sahip çıkalım. Bu mübarek geceleri fırsat bilerek hata ve kusurlarımızdan af dileyerek, “hatanın neresinden dönersek kardır” diyerek, bundan sonra ki hayatımızda rabbimizin rızasına koşalım.

İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim. Bencillik, gurur ve kibir gibi şeytanın kötü duygu ve düşüncelerden kalbimizi temizleyip, güzelliklerle dolduralım. Saf, temiz ve halis bir kalp ile son nefesimizi vermeye ve Rabbimizin huzuruna varmaya hazır olalım.

Regaip kandilimiz mübarek olsun. Şahsımızda ve tüm İslam aleminde hayırlara vesile olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Feyzullah Kırca
Akbaşlar köyü / Dursunbey

Sayfalar