[1mk] 6/27/2011 11:35:00 PM - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

27 Haziran 2011 Pazartesi

[1mk] 6/27/2011 11:35:00 PM

ARKADAŞ DEDİĞİN...

YAZAN: ROZİNANTE

Arkadaş dediğin, çayın yanına, kahvenin tadına yakışmalı. Onsuz ne çayın, ne kahvenin tadı olmamalı. Şarap gibi yıllandıkça tatlanmalı. Kalbin iyi hissetmeli kendini, onun yanında. Hem gözüne, hem gönlüne hem de kalbine sinmeli..
Arkadaş dediğin, anlayışlı olmalı, sonsuz hoş görülü. Senin yerinde iyi niyetli düşünse de, adım atmayı, karar vermeyi sana bırakmalı. eleştirmek konusunda kendi ne kadar hassassa, seni eleştirmek konusunda kendini eleştirir gibi davranmalı. Sana, bir cam sırçaya davranır gibi davranmalıdır. Kendi sırlarını, gizemlerini sakladığı gibi, senin sırlarını da saklamalı. Hep "-ben" derken, biz demeyi, sen demeyi bilmeli, bilmiyorsa öğrenmeli. Arkadaş dediğin yormamalı yanındakini, sabretmeyi, sakin kalmayı, sorularla boğmamayı, ayrıntılara takılmamayı bilmeli.Konunun özü dururken, parçalar üzerinde durmamalı arkadaş. Kendi hayatının mutluluklarını paylaşmalı ama kendi hayatına nankörlük etmemeli. Yaşadıklarını abartmamalı. Her şeyden şikayet etmemeli, düzeltmek için çaba sarf etmeli. Sen hayatının en zor dönemini geçiriyor ya da için susmak istediğinde anlayış göstermeli. Varlığı renk, değer katmalı, yokluğu "ohh" çektirmemeli.
Sen demeden bakışından anlamalı. Hayat yolculuğunda arkandan koşuşturmamalı, önüne de geçmemeli, yapabiliyorsa tam yanından gitmeli. Yeri geldiğinde seninle ağlıyorsa, seninle gülmeyi de bilmeli.
Onun önemli gördüklerine gösterdiğin saygıyı anlamalı senin önem verdiklerine, ne olursa olsun saygı göstermeli. O seni fütursuzca eleştirirken, senin en ufak bir imanı  kaldıramıyorsa, orada durup düşünmeli. O sürekli seni çözmeye, senin hayatına çözümler getirmeye çalışıyor ve senin, onun hayatına temas etmene izin vermiyorsa, ve sana kalan sadece -haklısın demekse,en ufak eleştirinde kocaman tepkiler verip seni susmaya davet ediyorsa. Ve senin eleştirmediğin hallerini seviyorsa orada bir durum düşünmek gerek.
Arkadaş nasıl davranmalı? İyi niyetli, açık yürekli, çoşkulu ama sakin, anlayışlı ama cesaret vererek, yüreklendirerek, durmalı hayatımızda. Bu yazıyı yazdığım için
sanmayı arkadaştan yana dertliyim. Çocukluğumdan beri değerli arkadaşları oldu, arkadaştan yana çok şanslıyım.. Bu yazıcı sadece arkadaşlık denildiğinde aklıma gelenleri yazmak istedim... Hepsi bu..
yazn: rozinante


--
6/27/2011 11:35:00 PM tarihinde HARE tarafından 1mk adresine gönderildi

Sayfalar