[1mk] Miral - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

26 Mayıs 2011 Perşembe

[1mk] Miral

Yazan: saneminpenceresi.blogspot.com

"Cemal'in kızlarını dünya görüşünü etkilemeden bu husumetin kökenlerini anlatması çok zordu. Farklı ırklardan insanlara saygı duyarak büyümelerini istiyordu. Fakat bir gün bu durumun yıllar boyu dini fanatiklerce sürdürülen sayısız savaşın sonucu olduğunu açıklaması gerekeceğini biliyordu. Onları farklılaştıran koşullar bazen sadece siyasi ve ekonomik menfaatlerden, bazen ise uzun zamandır unutulmuş nedenlerden doğmuştu.
Çoğu insan, kendi yollarının asıl olduğuna inanırken, diğerleri çok fazla masumun kanıyla lekelenmiş aynı yolların tekrar birleşeceğini umuyordu. Cemal, kesinlikle ikinci gruba dahil olduğunu düşündü."
--------------------------------------------------------------
Yıllardır İsrail ile Filistin arasında süren kanlı çatışmalar… Bu çatışmalarda ölen, yaralanan binlerce insan.. Öksüz, yetim kalan binlerce çocuk.. Kitaptaki ise bu gerçekliğin içinden alınan, yürek burkan bir öykü… Annelerini hazin bir şekilde kaybeden iki küçük kızın, Miral ve Rana'nın öyküsü…
Öykünün başında Hind Hüseyni ile tanışıyoruz ve Hind Hüseyni'nin, İsaillilerin Filistin'e uyguladığı -9 Nisan 1948- Deir Yasin katliamından hemen sonra Kudüs'te Dar El Tifel Yetimhanesi'ni kurduğunu öğreniyoruz. 254 Filistinli sivilin öldürüldüğü bu katliam sonrası öksüz ve yetim kalan çocuklar Hind Hüseyni'nin kurduğu bu yetimhaneye yerleştirilmiş. 55 öğrenciyle yola çıkan yetimhanenin nüfusu, yapılan katliamların sayısıyla doğru orantılı olarak artmış ve kısa sürede 2000'e ulaşmış.
Miral ve Rana da annelerinin ölümünden sonra babaları tarafından bu yetimhaneye verilmiş. Sıkıntılı geçen bir alışma süresinin ardından, Dar El Tifel'de, Hind Hüseyni'nin sevgisi, şevkati  ve disiplini ile eğitimlerini başarıyla tamamlamışlar.
Kitapta yetim kalan çocuklar hakkında yapılan öyle saptamalar var ki ne yazsam, ne söylesem boş kalacağını hissediyorum. Anlatabileceğimi bile düşünmüyorum. En iyisi bu küçük alıntı anlatsın her şeyi:
"Miral yatağını kardeşininkine yanaştırdı.Rana'ya, beraber oldukları sürece her şeyin yoluna gireceğini söyledi. Ardından, uyuyana kadar kardeşinin saçını ve yanağını okşadı. Diğer dört küçük kız da yataklarını birleştirmiş,beraber uyudukları tek bir büyük yatak haline getirmişti. Böylece yalnızlık ve terk edilmişlik hislerini uzaklaştırıyorlardı.Sadece Miral uyuyamıyordu.Tekrar babasının ağaçlıklı araba yolundan uzaklaşmasını ve o akşam büyük kızların anlattığı öyküleri düşündü. Gerçek olan üzücü öyküler…
 Eskiden mutlu olan ve bir gün gülümsemeyi bırakıp ölen kendi annesinin öyküsü gibi…
# #
Yazar: Rula Jebreal
Çeviren: Yosun Erdemli
Sayfa sayısı: 288
Resif Yayıncılık


--
5/26/2011 11:12:00 AM tarihinde Blogger tarafından 1mk adresine gönderildi

Sayfalar