[1mk] Babamın Ettiği B..tan Laflar - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

10 Mayıs 2011 Salı

[1mk] Babamın Ettiği B..tan Laflar

Gönderen: www.saneminpenceresi.blogspot.com

Ailesiyle birlikte San Diego'da yaşayan 28 yaşındaki üniversite öğrencisi Justin Halpern ve babası arasındaki diyaloglardan oluşan bir kitap..
Günlük konuşmaları sırasında, babasının sözlerinin komik ve ilgi çekici olduğunu düşünen Justin, bunları başkalarıyla da paylaşmak ister. İnternet üzerinden "Shit May Dad Says" adlı bir hesap açar ve twitter'da bu sözleri her gün güncellemeye başlar. Zaman içinde insanların büyük ilgisini kazanır. Önce yüz, sonra bin, sonra on binlere varan bir izleyici kitlesine ulaşır.
Babasının tepkisini kestiremediği için, gittikçe büyüyen bu ün'den ona bahsedemez önceleri. Sadece erkek kardeşi Dan'e olan biteni anlatır. Bir süre sonra cesaretini toplayıp durumu babasına açmaya karar verir. Günlük yaşamda kullandığı –bizim deyimimizle bol argolu- sözlerinin, oğlu tarafından her gün twitter sayfasında güncellendiğinden ve bunu on binlerin izlediğinden habersiz olan baba ne yanıt verecektir?
Justin bu konuyu güçlükle babasına açtığında, "İnsanların benim hakkımda ne düşündüklerinden bana ne!" diyen baba oğluna, bunları yayımlamasının bir sakıncası olmadığını söyler. Tek şartı vardır. Eğer bir gün bir gazeteci ordusu evlerinin kapısına dayanırsa, bu konu hakkında kesinlikle konuşmayacaktır.
Çekincesiz, rahat bir baba ve oğlu…
Bizim kültürümüze biraz yabancı ama sevimli bazı diyaloglar…
Ve bir çırpıda bitiveren bir kitap…
Kitabın kahramanlarının gerçek bir baba-oğul oldukları konusunda hayrete düşüyorsunuz önce. Ama sonra alışıyorsunuz.
Eh, babalar her zaman bilgece laflar edecek değiller ya!
# #
Yazar: Justin Halpern
Çeviren: Anıl Bilge
Sayfa sayısı: 160
Resif Yayıncılık


--
5/10/2011 10:35:00 AM tarihinde Blogger tarafından 1mk adresine gönderildi

Sayfalar