ÖRTÜNMEYE BAHANELER ÜZERİNE - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

4 Mart 2011 Cuma

ÖRTÜNMEYE BAHANELER ÜZERİNEKapanmak önemli değil, önemli olan kalbinin temizliği
'KALBİN TEMİZLİĞİ GÜNAHA ENGEL DEĞİL'

Dinden çıkmadığıma göre başımı açmamda problem yok
'DİNDEN ÇIKMADIN AMA GÜNAHKARSIN'

Bu zamanda da başörtü olmaz ki! Hangi çağdayız?
' GÜNAHIN BU ZAMANI O ZAMANI YOK KURAN HER ÇAĞ İÇİN İNDİ'

Nefsime yenik düştüğümden, kapanamıyorum....
'NEFİS ŞEYTANDIR SEN ŞEYTANA YENİKSİN GELECEĞİNİ DÜŞÜN YENİLME'

Önemli olan, saç dışındaki vücudun teşhir edilmemesi
'YANİ GÜNAH SADECE VUCUDAMI VAR'

..... gibi uzayıp giden 'Örtünmeye bahaneler' adlı bir paylaşımın üzerine itiraz ve cevaplarımızı içeren bir yazımızdır.

Söylenen:

Almışsın eline kalemi trafik memuru gibi herkesi cezalandırıyorsun. Önüne geleni cehenneme dolduruyorsun. Sen kuranın hangi ayetinde, hangi süresinde saçını örteceksin diye okudun. Allah adına karar verip Allahın buyurmadığını, Allah böyle buyuruyor diyerek Allah adına yasa koyucu olmanın cezasını ve günahını sen biliyor musun? Allah Kur’an da başınızı örtün diye buyurur fakat saçınızı örtün diye bir buyruğu yoktur. Sen şimdi dedin ki; “eee daha ne istiyorsun” Hiiiç! Sen başla saçı bir sanırsın çünkü. İnsan günahı; gözüyle ve diliyle işler. Onları örteceğiz asıl.

Nasıl ki televizyon da bir maç izlerken hakemin yanlış bir düdüğüne aynı anda milyonlarca kişi küfür ederek günaha giriyor. İşte o misal gibi duyduğum bir şeye tepki gösterip günaha girmemek için ağzımızı ve gözümüzü yumacağız, yani örteceğiz ki günaha girmeyelim.

İnsanın başı omzunun üzerindeki kafasıdır. Buna delil nur suresi 30. ve 31. ayetleri okuyun lütfen. Selam ve saygılarımla

Cevabımız:

Elbette diğer günahları işlemek serbest değil. Onlardan da korunacağız kesinlikle. Burada söz konusu saçı baştan ayrı kabul edip, ayrı gösterilemeyeceğini söylemektir. Saçı baştan ayırmak ne haddimize sevgili arkadaşım. Saçta başın bir parçası olduğuna göre başa değildir. Demek ki saçta örtülecek. Saç yüz kısmında olsaydı, peygamberin gösterilecek kısımları işaret ederken yüzü de saymış deyip, bu dediğine katılabilirdik.

Azhab, Nur ve Nisa surelerini bastan sona okursak; kadınlarla ilgili çok şeyi ve örtünme ayetlerini görürsün bey efendi arkadaşım.

Söylenen:
Saçınızı örtün diye bir ayet göster, gelip senin elini öpeceğim bey efendi.

Cevabımız:

Baş demesi yetmez mi? Sevgili kardeşim! İlla ayetin başta bulunan şunu ve şunu da örtün demesi mi lazım? Numarasını verdiğiniz Ayetlerin meallerini bir kez daha okuyalım. Başı örtün der ama baştaki saç görünebilir demez. Bilgimiz dahilinde; peygamberimizin de bu yönde bir hadisi yoktur. Sadece görünebilecek kısımları işaret edişi vardır.
Mü'min erkeklere söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Gerçekten Allah, yaptıklarından haberdardır. (Nur suresi 30. Ayet)

“Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz, el ve Ayaklar gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Ziynetlerini, kocalarından yahut, babalarından yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut Müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!” (Nur suresi 31.Ayet)

Burada Peygamberimizin bu ayeti okurken yabancı erkeklere karşı açılabilecek yerlerin bizzat gösterilmesi vardır. O yerler de ayet içinde buradan hareketle (Yüz, el ve Ayaklar gibi) şeklinde ifade edilmiştir.

Söylenen:

İNSAN gözüyle diliyle değil de, saçla günah işlediğine inanıyorsa kardeşim benim sana söyleyecek bir şeyim yok. Şu sözünle bile beni kırdın ve günaha girdin. Kıldan ince kılıçtan keskin denen şey budur işte. ben sana saygılarımı sunarım kardeşim.

Cevabımız:

Birileri hakkı söyleyince kırılır diye hakkı söylemekten imtina etmeyiz canım kardeşim.
Ben naçizane bir imam hatibim ve dinin emirlerini söyleyince cemaatim bana darılır, kırılır diye düşünmem, Allah neyi emrediyorsa dilim döndüğü kadar güler yüzle ve yumuşak bir dille anlatırım. Dileyen tutar, dilemeyen tutmaz ve uymaz. Herkesin günahı ve vebali kendinedir.

Yüce Allah peygamberimize bile: 'senin görevin sadece tebliğ edip duyurmak, onların yapıp ettiklerinden sen sorumlu değilsin. Sen sadece uyar' diyor. Bizde naçizane onun mirasçılarıyız. Sadece uyarıp bilgilendiriyoruz. Gerisi okuyup ya da dinleyip de yapmayan (uymayan) kullara kalmış.

Daha peygamberimiz gibi memleketimizden sürülmediğimize göre görevimizi yapabilmiş değiliz demek ki.

Selamlar canım kardeşim.

Sayfalar