"Abla"dan iyi bir filmin haberi: İkilem yarın ODTÜ'de... - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

22 Şubat 2011 Salı

"Abla"dan iyi bir filmin haberi: İkilem yarın ODTÜ'de...

Bu defa, yazlığa gelme tarihlerini epey bir beriye çekip, Şubat'ın ortasında evlerini açan, "abla"nın deyimiyle Karabaş Ailesi, pek üşümüş olmalı ki, -ısıtmayan klimaya inat- gönüllerine soba kurmak düşer; konuyla ilgili bilgi almak, çocukluktan kalan anılarını/bilgilerini canlandırmak amacıyla "abla"nın kapısını çalarlar.

Verandadan içeri alınıp hasır paspas üzerine konuşlanınca sızlanması kesilen, süveteriyle pek şık Karabaş'ın babası ve annesiyle "abla"nın kurmuş olduğu -soba üzerinde kestane kebaplı- sohbet, kızları Başak'a gelir: İyi bir sinema izleyicisi olduğunu düşünen "abla" ile kız kardeşlerinin izleyip beğendikleri ilk filmi, İkilem (Dilemma)'in yönetmeni Başak Büyükçelen.

Babası, övgüyle "İkilem Kanada'daki galasının ardından bir kaç festivalde gösterildi. Montreal Turkish Film Festival'de En İyi Kısa Film Ödülü'nü aldı, sonra bir de ION International Film Festival'de En İyi Öğrenci Filmi Ödülü aldı..." diye anlatır. "Çarşamba ODTÜ'de, sonra da Aksanat'ta gösterimi var."


Başak'la yazışan "abla", mailini, pek çok mesaj yüklü bu güzel, özenli, incelikli filmi kaçırmak istemeyecek izleyiciye haber olarak aktarmakta sakınca görmez.

"Bu çarşambadan cumartesiye ODTÜ'de kısa film festivali var. Benim filmim Ikilem açılış filmi, 11:00-12.00 arası Mimarlık amfisinde, film sonrası bir söyleşi de olacak.
Davetiyeler şu noktalardan alınabiliyor, gösterimler ücretsiz: Kızılay İmge Kitabevi, Kızılay Evrensel Kitabevi, Tenedos Kafe, Kafka Kafe Bar, Yüzüncüyıl Naz Gıda."


"Abla" bir de meraklısı için, Başak'ın, günümüz toplumunun düğümlerinden birini yansız biçimde inceleyen filminin adresini yazısına ekler:


http://www.dilemmamovie.com/pdf/Press_Kit_Ikilem_TR.pdf

Sayfalar