[1mk] Hayata Dair - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

29 Kasım 2010 Pazartesi

[1mk] Hayata DairYaşadığımız olayları bunu bize yaşatan kişileri bazen kendimiz seçmeyiz,bu doğru.Üzülürüz,ağlarız,sorgularız.Eğer kendi seçimlerimiz sonucunda üzülmüşsek,o insanların hayatımıza müdahale etmesine 'biz' izin vermişsek,oturup düşünmek lazım.

Her şey bizim seçimimizdir yargısına katılmıyorum.Elbette seçemediklerimiz var,aile gibi,ölüm,kaza veya doğum gibi. Bunların dışında yaşadıklarımız kendi seçimlerimiz.

Düşünmeli o zaman,bir başkası neden bizim hayatımıza müdahale ederken biz sadece izleriz?

Çünkü iyi düşünmeye alışmışızdır,kendimizi suçlamayı çok severiz.Aman kimse üzülmesin,aman kimse yanlış anlamasın diye diye,birgün bir bakarız ki göz yaşlarımız sel olup akmış...

Şunu bilmemiz gerekiyor galiba; gerçekten bu hayat bizlere büyük bir hediye,ve biz çok şanslıyız.Öyle ki bizi bizden başka kimse üzmemeli,eğer üzecekse izin verilmemeli. Hiçbirimiz bir daha 20 yaşında olmayacağız,asla mavi önlüklerimizi bir kez daha giyemeyeceğiz.Geçmişin tek saniyesini geri getiremeyeceğiz. Peki o zaman mutsuzluk niye? Kendini suçlamak,oturup düşünmek,üzülmek...Hemde seni üzenler etrafa gülücükler saçarken senin ağlaman niye?

Kimseyi sevmeden önce kendini sevmeli insan.Kendisiyle barışık olmalı,bilmeli ki hayatta hiçbir şey ondan değerli değil.Asla mutlu günlerine geri dönemeyecek.

Düşünelim ki yarın öleceğiz.Acaba hala ağlar mıydık? Yoksa en sevdiklerimizin yanında mı olmak isterdik? Pişmanlıklarımızı mı hesaplardık yoksa? Keşke birgünüm daha olsa der miydik?

Evet derdik.

Vakit varken gözyaşlarımızı silip hayata daha sıkı sarılmak zamanı.

Varsa üzen birileri güle güle demek zamanı.
Hiç kimse bizi bizden çok üzemez. Bu yüzden kimse bir diğerini üzme hakkına sahip değil. Eğer çok üzülmek istiyorsak, afrika'da pakistan'da yaşayan ve bir lokma ekmeğe muhtaç insanları düşünelim.Onlar içi göz yaşı dökelim. Ama canımızı acıtan biri için değil...

Bu hayat bu yaşam bizim. Ve sayılı ömrümüzü gülücüklerle doldurmak en büyük hakkımız. Hayat yaşamaya nefes almaya gerçekten değer.

Mutlu günlere...
--
11/29/2010 01:48:00 PM tarihinde Blogger tarafından 1mk adresine gönderildi

Sayfalar