Melek Babaları - Erkekler Kaybı Nasıl Yaşar? - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

23 Ağustos 2010 Pazartesi

Melek Babaları - Erkekler Kaybı Nasıl Yaşar?


Her türlü kayıpta, her yaşta, eğitimde, sosyal statüde ya da cinsiyette insan farklı tepkiler verir. Çocuk kaybı gibi ağır bir deneyim söz konusu olduğunda tepkiler, hissedilenler, yas süresi ve derinliğini her insan da farklı seyreder.
Herkes bu tür bir yası kendine özgü bir ritimde yaşar.
Her ne kadar, kişiler, bu durum karşısında birbirinden çok farklı tepkiler gösterse de, erkekler ve kadınlar da kayıp karşısında davranışları da birbirlerinden çok faklı olduğu gözlenmiştir.
Erkekler genelde duyguları hakkında konuşmaktan hoşlanmazlar. Kimseye duygularını belli etmemek ve özellikle de kimseden yardım istemek için yorucu bir çaba harcarlar. Kadınlar ise en azından yakınındaki birkaç kişiyle çocukları hakkında konuşmak, neler olduğunu anlatmayı, bazen de ağlayarak bu acıyı bir nebze olsun sağalmayı seçerler. Kadınlar nasıl hissettiğinin bilinmesini ister ve bu durum hakkında kendilerini hazır hissettiklerinde yakınlarıyla kolayca konuşurlar.
Erkekler ise sıklıkla, konuşarak ya da ağlayarak kadınlar kadar rahatlıkla ifade edemedikleri bu duygularını ve acılarını, içlerinde bir yerlere gizlerler. Bu da yas sürecinde yaşanamayan duyguların, günlük hayatlarında ani öfke patlamaları, depresyon, bağımlılık vb. gibi şeyler olarak ortaya çıkmasına neden olur.

Sayfalar