Ip Man (2008) - EFSANE! - Bir milyon kalem

Bir milyon kalem

Blog yazarları topluluğu

18 Haziran 2010 Cuma

Ip Man (2008) - EFSANE!

Uzakdoğu sineması kimine gerçekten çok uzaktır. Anlatım tarzlarını, oyunculuklarını, onlara has kamera açılarını beğenmeyebilirsiniz. Yani beğenmeyecek çok şey bulabilirsiniz.
Ama Ölmeden önce izlenmesi gereken uzakdoğu filmleri adı altında bir liste yapıyor olsam, Ip Man ilk 3 sıradan birinde olurdu kesinlikle.

Wing Chun adındaki Çinlilere özgü dövüş sanatları felsefesinin uzmanı Ip Man'in hayat hikayesinden uyarlanan bu müthiş ötesi filmin yönetmeni Wilson Yip, hikayeyi uyarlayan ise sadece 3. filmi olan Edmond Wong. Ip Man olarak izlediğimiz Donnie Yen ise filmin başrolündeki isim. Tabii hemen alttaki güzeller güzelini, Ip Man'in eşini canlandıran Lynn Hung'u unutmak olmaz.
Yönetmen Wilson Yip ile aktör Donnie Yen'in 4. ortak filmleri olan yapımın 12 ödülü ve 10 adaylığı bulunmakta.

Çin'in Foshan şehri Kung Fu üzerine dövüş okullarıyla meşhur. Ip Man ise artık ununu elemiş eleğini asmış bir insan. Dövüş sanatlarındaki mükemmelliği ise ileri boyutlarda, herkes tarafından sevilen ve sayılan birisi.
Film; içerisinde aslında birden çok temayı barındırsa da dövüşlerden de öte bir konu var. Japonların Çin'e yaptığı İkinci Çin-Japon Savaşı olarak bilinen saldırı ve devamında gelen Asya'nın en büyük savaşı. Ve bu olaylar sırasında Ip Man ile ailesinin ve çevresindekilerinin yaşadıkları.

Savaş, drama, dövüşler, yeri geldiğinde de gözlerinizin dolduğu sahneler. Şimdiye kadar iki defa izlediğim Ip Man son yıllarda yapılmış en iyi filmlerden biridir benim gözümde. Bir filmi izlerken etkilendiğiniz "o" sahneden 2. hatta 3. izlemenizde de etkileniyorsanız işte o film sizin için önemlidir. Ip Man'de ise "o" sahneden bir değil birden fazla var. Tabii bunun yanında çekik gözlülere özel çekimler, konusu ve anlatım tarzı ile 2 saate yakın süresinin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz bile.
Herkesin en az bir defa izlemesini önerdiğim filmi; ailenizle, arkadaşlarınızla, size özel insanlarla tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Her seferinde farklı bir sahnesini aklınıza kazıyacağınızdan eminim. Filme bir dövüş filmi diye bakmayın. Veya ben savaş filmi sevmem demeyin. Türüne falan hiç bakmayın.
Finalde geçen altyazıları mutlaka okumanızı hatırlatmakla birlikte; izleyin, izletin bu efsaneyi diyorum! 10/10

Bu arada, 2010 yapımı olan ikinci filmi Nisan sonunda bazı ülkelerde vizyona girdi. Henüz Türkiye'deki vizyon tarihi belli değil ama internete Bluray dahil birçok sunumu düşmüş durumda. İlk fırsatta izleyip onunla ilgili de bir şey yazmayı istiyorum.

Yukarıdaki resimde sol tarafta Ip Man'in kendisini görüyoruz. Sağdaki isim ise sürpriz. Hatta Ip Man'in belki de bu kadar meşhur olmasını sağlayan bir sürpriz. Film hakkında araştırma yaparsanız saniyesinde bulursunuz zaten ama onu filmin finalinde öğrenmenin tadı da bir başka. Hiç araştırmadan izleyin bence.

http://cineshoot.blogspot.com/2010/06/ip-man-2008-efsane.html

Sayfalar